به منظور تکریم و الگوسازی از نخبگان، شخصیت های علمی و افراد صاحب نام و همچنین ایجاد روحیه تلاش و خودباوری در میان همگان، مجمع خیران نخبه پرور استان فارس همه ساله جوایزی را به نام افراد حقیقی و حقوقی خوش نام و دارای سابقه درخشان در زمینه های مختلف تعریف و اعلام می نماید. آنگاه متناسب با رشته های تخصصی، این جوایز به صاحبان استعداد برتری که دارای فعالیت های خاص و اثرگذار باشند، اعطاء می گردد.
همچنین به منظور تشویق، ترغیب و حمایت از نوجوانان و جوانان مستعد، کمک هزینه تحصیلی، جایزه تحصیلی، پژوهانه تحقیقاتی و نظایر آنها تحت عنوان «بورس تحصیلی» و به نام افراد حقیقی و حقوقی خوش نام و دارای سابقه درخشان در زمینه های علمی، فرهنگی و اجتماعی، تعریف و به صورت بلاعوض به دانش آموزان و دانشجویان واجد شرایط تقدیم می گردد.
در این راستا مجمع خیران نخبه پرور فارس و بنیاد نخبگان استان کهگیلویه و بویراحمد با همکاری شرکت دارویی زردبند، اقدام به اعطای جایزه علمی و همچنین بورس تحصیلی پروفسور رضا امید بیگی به شرح زیر نموده اند.

جایزه علمی و نحوه اعطای آن
این جایزه در سال 1398 به برگزیدگان از میان مخترعین یا دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد و یا متولدین این دو استان شاغل به تحصیل در دانشگاههای سراسر کشور که دارای پژوهش های کاربردی با موضوعات:
الف) شناسایی، کشت و فرآوری گیاهان دارویی
ب) فرمولاسیون داروهای گیاهی
می باشند، اعطاء می گردد. داوطلبان واجد شرایط لازم است که ابتدا از طریق سامانه  www.shiraz-feca.ir  ثبت نام نموده و مدارک و مستندات خود را بارگذاری نمایند. آنگاه افرادی که شرایط اولیه و حداقل امتیاز لازم را دارا باشند در مرحله اول انتخاب می گردند. سپس هیأت داوران مجمع خیران نخبه پرور فارس، مدارک و مستندات این منتخبین را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و افرادی که حائز بیشترین امتیاز هستند را به عنوان برگزیده معرفی خواهد نمود.
برگزیدگان، علاوه بر دریافت لوح و گرفتن نشان طلایی برند علمی- معنوی منتخب برجسته کشوری، جایزه علمی مربوطه را نیز دریافت خواهند کرد.

بورس تحصیلی دانش آموزی و نحوه اعطای آن
بورس تحصیلی به دانش آموزان برتر استان فارس که دارای پژوهش های کاربردی در زمینه گیاهان دارویی می باشند و توسط پژوهشسراهای دانش آموزی در سطح استان فارس معرفی خواهند شد، با نظر هیأت داوران، اعطا می گردد.

نحوه ی شرکت در فراخوان جایزه علمی
متقاضیان می توانند حداکثر تا تاریخ 30 آذر ماه 1398 از طریق لینک زیر نسبت به ثبت نام و ارسال رزومه، مدارک و سوابق علمی و پژوهشی خود، برای شرکت در این فراخوان اقدام نمایند.ثبت نامعکس مرحوم امید بیگی در سایت یادنشان

بیوگرافی پروفسور رضا امید بیگی
پروفسور رضا امیدبیگی استاد برجسته و پیشکسوت گیاهان دارویی، پدر صنعت نوین تولید و فرآوری گیاهان دارویی ایران، برگزيده بيست و دومين جشنواره بين المللي خوارزمي در سال 1387، دریافت کننده مدال ویژه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد FAO در سال ۲۰۰۹ میلادی، از بنیان گذاران شرکت دارویی زردبند، مولف مجموعه چهار جلدی کتاب تولید و فرآوری گیاهان دارویی، فرموله کردن داروهای گیاهی مختلف در زمینه ارتقاء سلامت جامعه و همچنین مورد استفاده در صنعت دام و طیور.


صفحه ی یادبود مرحوم در سامانه ی یادنشان