دورۀ پسادکتری امید
 (ویژة متقاضیان طرح شهید دکتر چمران بنیاد ملی نخبگان)

در راستای اجرای اقدام‌های ملی 2 ، 14 ، 16 و 19 از راهبرد کلان 1 نقشۀ جامع علمی کشور و اقدام‌های ملی 2-1-1، 2-1-3 و 2-1-4 سند راهبردی کشور در امور نخبگان، مجمع خیران نخبه پرور فارس با همکاری بنیاد ملی نخبگان با اهداف زیر اقدام به جذب 10 پژوهشگر دوره پسادکتری امید در دانشگاه های پهنه جنوب کشور (فارس، بوشهر، کهگیلیویه و بویراحمد، هرمزگان، خوزستان و کرمان) می نماید:

 1. بهره‌گیری از توان‌مندی‌های دانش‌آموختگان برتر دورۀ دکتری تخصصی، پیش از اشتغال دائم؛
 2. پشتیبانی از توسعۀ پژوهش‌های علمی اولویت‌دار و تقاضامحور، با همکاری دانش‌آموختگان برتر دورۀ دكتري تخصصي؛
 3. بهره‌گيري از ظرفيت وقف و خیریه براي گسترش پشتیبانی‌های مؤثر از اجتماع نخبگانی؛
 4. هم‌افزایی ظرفیت‌های بنیاد ملی نخبگان و مجمع برای توسعة پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دورۀ تحصیلی دكتري تخصصي؛
 5. بسترسازی برای گسترش چرخۀ علم و فناوری و زیرساخت‌های انسانی پژوهش در مراکز علمی کشور.

 

روش اجرایی:

 • 1-متقاضیان از اول شهریور ماه 99 می توانند با طی نمودن مراحل زیر برای این دوره درخواست دهند.
 • 2-از آن جایی که برگزیدگان این طرح از میان متقاضیان دوره پسادکتری شهید دکتر چمران بنیاد ملی نخبگان انتخاب خواهند شد، کلیه دانش آموختگان دوره دکتری دانشگاه های کشور می توانند برای استفاده از این دوره، پس از ثبت اطلاعات خود در سامانه sina.bmn.ir  گزینه  «پسادکتری شهید چمران» را انتخاب نمایند تا در صورت کسب امتیاز لازم برای استفاده پسادکتری امید اطلاعات لازم برای ایشان ارسال گردد.
 • 3-بنیاد ملی نخبگان 10 نفر برتر متقاضی این دوره را بر اساس مقررات طرح شهید دکتر چمران شناسایی و به مجمع معرفی می نماید.
 • 4-برگزیدگان، بر اساس رویۀ اجراییِ ثبت پیشنهادۀ طرح پسادکتری در بنیاد ملی نخبگان و با توجه به این نکته که موضوع پژوهش (اولویت محور یا تقاضا محور) می بایست در راستای حل مشکل مشخص در صنعت یا جامعه در استان های پهنه جنوب (با اولویت طرح های حوزه بهداشت و سلامت) باشد، حداکثر طی شش ماه فرصت خواهند داشت، ضمن ارسال پیشنهادۀ پژوهشی، مؤسسۀ علمی پذیرنده (مستقر در استان های پهنه جنوب) و استاد میزبان خود را به بنیاد نخبگان استان فارس معرفی نمایند.
 • 5-بنیاد نخبگان استان فارس، با هماهنگی مجمع و با تشکیل کارگروه تخصصی، پیشنهاده‌های دریافتی را بررسی می‌کند و برگزیدگان نهایی را به منظور بهره‌مندی از تسهیلات پسادکتری امید انتخاب و ناظران علمی طرح‌ها را تعیین می‌کند.
 • 6-پس از تأیید پیشنهادۀ پژوهشیِ متقاضی توسط کارگروه تخصصی، تفاهم‌نامه‌ای بین بنیاد نخبگان استان فارس، مجمع، مؤسسه میزبان، متقاضی و استاد میزبان برای اجرای طرح پژوهشی منعقد می‌شود و پژوهشگر کار خود را آغاز می نماید.

 

تسهیلات دوره پسادکتری:

 • 1-پژوهشگران برگزیده مشمول تسهیلات زیر می شوند:

الف- گذراندن دوره پسا دکتری زیر نظر استاد میزبان در یکی از دانشگاه های پهنه جنوب کشور؛

ب- دریافت حقوق ماهانه معادل حقوق پایه یک استادیار دانشگاه تهران در سال پذیرش پژوهشگر.

ج-برخورداری از بیمة تکمیلی درمان، مطابق مقررات بنیاد، در طول دورة پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان؛

د-تسهیلات فرهنگی - رفاهی مذکور در بند «الف- 4» مادة 4 آیین ­نامۀ «شناسایی و پشتیبانی از دانش‌آموختگان برتر دانشگاهی» (مصوب هیئت امنای بنیاد در تاریخ 1394/3/13) در طول دورة پشتیبانی بنیاد ملی نخبگان؛

هـ. اعتبار ارتباطات علمی شامل:

         هـ-1.کمک‌هزینة شرکت در یک مجمع علمی خارجی،

         هـ-2. کمک‌هزینة شرکت در دو مجمع علمی داخلی.

 • 2-مدت زمان پشتیبانی مجمع از پژوهشگر دوره پسا دکتری یک سال است.

تبصره: در صورت نیاز استاد میزبان و عملکرد مناسب پژوهشگر، به تشخیص کارگروه تمدید این تسهیلات برای حداکثر یک سال دیگر امکان پذیر است.

 

توجه: شایان ذکر است در پسادکتری امید 50% حق الزحمه ماهیانه پژوهشگر توسط بنیاد ملی نخبگان و 50% حق الزحمه و همچنین گرنت پژوهشی توسط مجمع خیران نخبه پرور فارس و مشارکت مراکز سفارش دهنده پژوهش کاربردی تأمین خواهد شد.

به منظور تکریم و الگوسازی از نخبگان، شخصیت­های علمی و افراد صاحب نام و هم­چنین ایجاد روحیه تلاش و خودباوری در میان همگان، مجمع خیران نخبه پرور استان فارس همه­ساله جوایزی را به­نام افراد حقیقی و حقوقی خوش نام و دارای سابقه درخشان در زمینه های مختلف تعریف و اعلام می نماید. آنگاه متناسب با رشته های تخصصی، این جوایز به صاحبان استعداد برتری که دارای فعالیت های خاص و اثرگذار باشند، اعطاء می گردد.

همچنین به منظور تشویق، ترغیب و حمایت از نوجوانان و جوانان مستعد، کمک هزینه تحصیلی، جایزه تحصیلی، پژوهانه تحقیقاتی و نظایر آنها تحت عنوان «بورس تحصیلی» و به نام افراد حقیقی و حقوقی خوش نام و دارای سابقه درخشان در زمینه های علمی ، فرهنگی و اجتماعی، تعریف و به صورت بلاعوض به دانش آموزان و دانشجویان واجد شرایط تقدیم می­گردد.

در این راستا مجمع خیران نخبه پرور فارس اقدام به اعطای اولین جایزه علمی و همچنین بورس تحصیلی پروفسور مرتضی خوشخوی در زمینه علوم باغبانی نموده است و طی این فراخوان از واجدین شرایط برای ثبت نام در این جایزه علمی دعوت به‌عمل می‌آورد. این جایزه به دانش آموختگان و دانشجویان برگزیده کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه های سراسر کشور که دارای پژوهش برتر در زمینه گرایش های مختلف علوم باغبانی (با اولویت گل و گیاهان زینتی و فضای سبز) می باشند، اهدا خواهد شد.

گزینش این افراد با همکاری انجمن علوم باغبانی ایران و مجمع خیران نخبه پرور فارس صورت می گیرد.

داوطلبان واجد شرایط لازم است که ابتدا از طریق سامانه  www.shiraz-feca.ir ثبت نام نموده و مدارک و مستندات خود را بارگذاری نمایند. آنگاه افرادی که شرایط اولیه و حداقل امتیاز لازم را دارا باشند در مرحله اول انتخاب می گردند. سپس هیأت داوران مدارک و مستندات این منتخبین را مورد ارزیابی دقیق قرار داده و افرادی که حائز بیشترین امتیاز هستند را به عنوان برگزیده معرفی خواهد نمود.

برگزیدگان، علاوه بر دریافت لوح و نشان برند علمی- معنوی منتخب برجسته کشوری از دستان پروفسور خوشخوی، جایزه علمی مربوطه را نیز دریافت خواهند کرد.

بورس تحصیلی و نحوه اعطای آن

بورس تحصیلی به تعدادی از دانشجویان برتر سال سوم کارشناسی کشاورزی گرایش علوم باغبانی که توسط دانشگاههای کشور معرفی خواهند شد، بر اساس معدل دروس تخصصی شش نیمسال تحصیل ایشان، به مدت یکسال تحصیلی، با نظر هیأت داوران اعطا می گردد.

 

نحوه ی شرکت در فراخوان جایزه علمی

متقاضیان می توانند حداکثر تا تاریخ 31 خرداد ماه 1399 از طریق لینک زیر نسبت به ثبت نام و ارسال رزومه، مدارک و سوابق علمی و پژوهشی خود، برای شرکت در این فراخوان اقدام نمایند.ثبت نامبیوگرافی پروفسور مرتضی خوشخوی

پروفسور مرتضی خوشخوی استاد نمونه كشوری، برگزیده جایزه علامه طباطبایی بنیاد ملی نخبگان، استاد ممتاز دانشگاه شیراز، عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، پژوهشگر نمونه دانشگاه شیراز، مولف و مترجم برگزيده دانشگاه شیراز، دریافت کننده لوح تقدیر سرآمد آموزش از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بورس فولبرايت آمریکا و مدال انجمن بین المللی علوم باغبانی.

 

 

 

صفحه 1 از 2