چگونه یک فرد تاثیرگذار باشیم ؟

چگونه یک فرد تاثیرگذار باشیم

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر فرد باید در طول زندگی خود آن را فرا گرفته و ارتقا دهد، مهارت تاثیرگذاری است. بسیاری از افراد به صورت ذاتی  قدرت تاثیرگذاری بر دیگران را داشته و این مهارت بخشی از شخصیت‌شان است اما برخی دیگر نیاز دارند تا با تمرین و تلاش‌های بسیار زیادی این مهارت را فرا گرفته و تبدیل به یک فرد اثر گذار شوند.

 برای آن که بتوانید به این مهارت دست پیدا کنید، لازم است تا به چند نکته بسیار مهم توجه کرده و با انجام کارهای گوناگون، مهارت اثرگذاری خود بر روی افراد را افزایش دهید.

در این مطلب قصد داریم تا روش‌هایی که از شما یک فرد تاثیرگذار می‌سازد را بررسی کرده و آن‌ها را به شما معرفی کنیم، روش‌ها و متدهای مختلفی برای افزایش قدرت تاثیرگذاری وجود دارد که ما سعی کردیم تا به بهترین و کاربردی‌ترین روش‌ها اشاره کنیم و توضیحات آن را به شما ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید.

اعتماد به نفس داشته باشید

یک فرد زمانی می‌تواند تاثیرگذار باشد که چنین احساسی را در خود پرورش داده و در این زمینه اعتماد به نفس کافی داشته باشد. 

 برای این که بتوانید بر دیگران اثر بگذارید، لازم است تا از خودتان شروع کرده و این احساس را در وجود خویش پرورش دهید.

مهارت‌های گفتاری خود را تقویت کرده و از جادوی واژه‌ها استفاده کنید

یک فرد تاثیرگذار باید بتواند به خوبی صحبت کرده و مهارت‌های گفتاری خود را به بهترین شکل بروز دهد.

برای آن که بتوانید به این هدف دست پیدا کنید، لازم است تا دایره واژگان خود را گسترش داده، جمله بندی‌های خود را به بهترین شکل انتخاب کرده  و سعی کنید هنگام صحبت کردن احساس قدرت، شجاعت و انگیزه خود را به دیگران القا کنید تا برای‌شان متقاعد کننده‌ به نظر برسید. توجه به مهارت‌های گفتاری باعث می‌شود تا سایرین از شما تأثیر گرفته و حضور شما را پررنگ‌تر حس کنند.

توانایی برقراری یک ارتباط کلامی فوق‌العاده قوی، یکی از نشانه‌های افراد تاثیرگذار است. برای ایجاد این ارتباط باید صحبت‌های دیگران را به دقت گوش داده و سعی کنید آن‌ها را درک کنید. با دیگران هم‌کلام شوید و راه شناخت دیگران را با محبت و توجه باز نگاه دارید.

دانش خود را افزایش دهید

برای این که بتوانید تبدیل به یک فرد اثر گذار شوید و دیگران را تحت تاثیر قرار بدهید، لازم است تا دانش خود را افزایش داده و در رابطه با موضوعات مختلف اطلاعات کسب کنید. البته یکی از نکات بسیار مهم پس از جمع آوری اطلاعات، شیوه بیان آن‌ها است.

 شما باید بهترین فرم‌ها و تکنیک‌ها را به کار ببرید تا بتوانید به نحو احسن منظور و پیام خود را به دیگران منتقل کنید. به هر میزانی که تکنیک‌های شما در انتقال مطالب بهتر و موثرتر باشد، به همان اندازه اثر گذاری شما در یک جمع بالا می‌رود.

مطالعه و افزایش دانش به شما کمک می‌کند تا بتوانید استدلال‌های محکم و دقیقی ارائه بدهید. این کار سبب می‌شود تا بتوانید از نظر سایرین به عنوان یک فرد آگاه شناخته شوید.

مانند یک رهبر فکر و عمل کنید

برای این که یک فرد تاثیرگذار شوید، لازم است تا مانند یک رهبر فکر کرده و عمل کنید. شما باید  بتوانید در لحظات بحرانی تصمیم‌های دقیق، اصولی و فکر شده اتخاذ کنید. یک رهبر می‌تواند لحظات سخت را مدیریت کرده و در صورت نیاز با سایر افراد ارتباط موثری برقرار کند.

رهبرها کسانی هستند که از دانش خود به بهترین شکل استفاده می‌کنند، تصمیمات دقیقی می‌گیرند، با منطق و استدلال کارهای خود را جلو می‌برند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا به رشد دیگران کمک کرده و توانایی‌های آن‌ها را تقویت کنند.

 افرادی که چنین روحیاتی داشته باشند، تبدیل به رهبران اثر گذار شده و می‌توانند تاثیر  فوق‌العاده ماندگاری بر دیگران بگذارند.

آینه تمام‌ نمای افراد باشید

برای این که بتوانید دیگران را به سمت خود کشیده و تاثیر بسیار زیادی بر روی آن‌ها داشته باشید، لازم است تا رفتاری از خود بروز بدهید که افراد با شما احساس نزدیکی کنند و حس کنند شما به خوبی آن‌ها را می‌شناسید. با این کار شما به عنوان فردی اثرگذار و کاریزماتیک شناخته خواهید شد.

از افراد تاثیرگذار الگو بگیرید

الگو گرفتن در هر زمینه‌ای باعث می‌شود تا شما در آن حوزه رشد کرده و اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. برای این که به یک فرد تاثیرگذار تبدیل شوید، لازم است تا افرادی که چنین ویژگی را دارند رصد کرده و رفتارهای آن‌ها را الگوی خود قرار بدهید.

 به شما پیشنهاد می‌کنیم تا یک فرد تاثیرگذار را انتخاب کرده و در رابطه با سبک زندگی او تحقیق و جستجو کنید. نکاتی را که فرا می‌گیرید، یادداشت کرده و سعی کنید تا این رفتارها را در ابتدا تقلید کرده و در آینده تبدیل به بخشی از سبک زندگی خود کنید.

انرژی مثبت بدهید

بررسی‌ها نشان داده زمانی مردم از یک فرد تاثیر می‌گیرند که انرژی مثبت از او دریافت کنند.

رهبران بزرگ و افراد تاثیرگذار در طول تاریخ به صورت خودآگاه و ناخودآگاه این موضوع را درک کرده و تلاش کرده‌اند تا در بیان و عمل خود از این ویژگی استفاده کنند.

 افراد کاریزماتیک برای جذب سایرین تلاش می‌کنند تا انگیزه، انرژی مثبت، احساس خاص بودن و… را به دیگران منتقل کرده و آن‌ها را با چنین روش‌هایی مجذوب خود کنند.

اگر شما بتوانید به درک درستی از مخاطب خود رسیده و متوجه شوید که چه رفتارهایی می‌تواند به مخاطب‌تان انرژی مثبت بدهد، می‌توانید تاثیرگذاری خود را به شکل چشمگیری بالا برده و دیگران را مجذوب خود کنید.

چرا باید فردی اثرگذار باشیم؟

در این مطلب نگاهی به روش‌هایی انداختیم که به شما کمک می‌کند تا تبدیل به یک فرد کاریزماتیک و اثر گذار شوید. در ادامه بیان کردیم که چگونه می‌توانید قدرت اثر گذاری خود را با چند مهارت ساده افزایش دهید. با توجه به نکات بیان شده در این مطلب، می‌توانید به این مهارت کلیدی و بسیار مهم دست پیدا کرده و از آن در جهت بهبود زندگی خود و دیگران استفاده نمایید.

توسط
تومان