راه‌های کشف و پرورش استعداد

راه‌های کشف و پرورش استعداد

ممکن است در گذشته بسیاری از افراد را به عنوان فردی که هیچ نوع استعداد برجسته‌ای ندارد، قضاوت کرده باشند و در نتیجه فرصتی برای رشد و شکوفایی در اختیار آن‌ها قرار نداده باشند؛ اما امروزه همه به این نکته اذعان دارند که هر شخصی دارای استعداد‌های خاصی است. در نتیجه موضوع بسیار مهمی که باید به آن توجه داشت این است که استعداد هر فرد را کشف کرد و با ایجاد شرایط مناسب برای پرورش آن، از بهترین توانایی‌های افراد بهره برد.

 فرآیند استعدادیابی سخت و پیچیده است و برای آن که بتوان استعداد یک فرد را پیدا کرد و سپس در مسیر رشد و پرورش او قدم برداشت، لازم است تا کارهای مختلفی صورت گیرد.

 روش‌های گوناگونی برای کشف استعدادهای پنهان وجود دارد و در این مطلب قصد داریم تا شما را با این روش‌ها آشنا کرده و بیان کنیم که چگونه یک مجمع خیریه مثل مجمع خیران نخبه پرور فارس تلاش می‌کند تا استعداد افراد را کشف کرده و آن‌ها را پرورش دهد. پس با ما همراه باشید تا نگاهی به روش‌های کشف استعداد پنهان بیاندازیم.

خودتان را باور کنید

اولین مرحله برای کشف استعداد و پرورش آن خود باوری است. شما باید به خودتان این اعتماد به نفس را بدهید که دارای استعدادهای خاص و شگفت‌ انگیزی هستید و تنها کافی است تا این استعدادها را پیدا کرده و آن‌ها را تقویت کنید. مجمع خیران نخبه پرور فارس تمام تلاش خود را می‌کند تا افراد را به این خودباوری رسانده و به آن‌ها کمک کند تا استعدادهای پنهان خود را کشف کنند.

نگاهی به زندگی خود کنید

فارغ از این که چه سنی دارید، برای استعدادیابی لازم است تا نگاهی به مسیر زندگی خود بیاندازید و از زمان کودکی تا به امروز خود را بررسی کنید. شما باید به چند سوال بسیار مهم پاسخ دهید. در وهله اول باید بگویید که در هر دوره از زندگی خود چه کارهایی را بهتر از هم سن و سال‌های خودتان انجام می‌دادید، سپس این موارد را یادداشت کنید.

بعد از این مرحله باید به این سوال پاسخ دهید که در هر دوره زمانی چه کارهایی برای شما هیجان انگیز بوده و بهترین سرگرمی‌تان شامل چه فعالیت‌هایی می‌شده است. با نوشتن این موارد می‌توانید به درک دقیقی از خود، علایق‌ و سرگرمی‌های‌تان برسید. این گام دوم برای کشف استعداد پنهان است.

در این مسیر می‌توانید از اطرافیان خود نیز کمک گرفته و از آن‌ها بپرسید که به نظرشان شما چه مهارت‌ها و استعدادهایی دارید. روش‌های مختلفی برای پیدا کردن و تکمیل این لیست وجود دارد و شما می‌توانید تست‌های روانشناسی گوناگونی که مربوط به استعدادیابی شغلی و یا کشف علایق واقعی است را انجام داده و موارد جدیدی را به لیست خود اضافه کنید.

تست‌های استعدادیابی مثل اوکانر، هالند، کلیفتون و گاردنر می‌توانند به شما کمک کنند تا درک دقیقی از استعدادها و توانایی‌های خود پیدا کنید.

 مجمع خیران نخبه پرور فارس با کمک کارشناسان مختلف تمام تلاش خود را می‌کند تا استعدادهای پنهان هر شخص را پیدا کرده و به افراد کمک کند تا در مسیر پرورش و کشف استعداد خود قدم بردارد.

استعداد خود را پیدا کنید

پس از آن که لیستی از علایق، توانمندی‌ها و سرگرمی‌های خود را پیدا کردید، تنها کافی است تا از بین موارد یادداشت شده، بهترین و مهم‌ترین مهارتی که در آن استعداد را دارید را انتخاب کنید.

 عوامل مختلفی هستند که به شما نشان می‌دهند که در یک زمینه استعداد دارید. مهم‌ترین روش برای کشف استعداد آن است که بررسی کنید و ببینید آیا می‌توانید یک مهارت را بهتر از سایرین انجام دهید یا خیر. روش دیگر بررسی علاقه شما به آن استعداد است.

 اگر در یک زمینه از دیگران برتر هستید و می‌توانید یک فعالیت را بهتر از دیگران انجام دهید، این بدان معنی است که شما در آن حوزه استعداد دارید و حالا وقت آن رسیده تا از استعداد پنهان خود نهایت استفاده را ببرید.

مراحل گفته شده به شما کمک می‌کند تا از بین هزاران استعداد مختلف، مواردی که در آن‌ها توانمندتر هستید را پیدا کرده و بتوانید آن را پرورش دهید و بهره‌وری برسانید.

کشف استعداد شروع راه است

در این مطلب نگاهی به مراحل کشف استعداد انداخته و بیان کردیم که چگونه می‌توانید استعداد‌های پنهان خود را پیدا کنید. اگر مراحل گفته شده در این مطلب را به دقت انجام دهید، به راحتی می‌توانید استعدادهای پنهان خود را پیدا کنید و از آن‌ها در جهت بهبود شرایط خود و جامعه استفاده نمایید.

 مجمع خیران نخبه‌پرور تمام تلاش خود را کرده تا افراد توانمند و با استعداد در حوزه‌های مختلف را پیدا کرده و مسیر پیشرفت و رشد آن‌ها را هموار کند. اگر توانایی مالی دارید، شما نیز می‌توانید با کمک این مجمع، مسیر رشد و پیشرفت دیگران را هموارتر کنید و از پاداش‌های بیشمار دنیوی و اخروی آن بهره‌مند شوید.

توسط
تومان